Przeskocz do treści

W sprawie Naszej Strzelnicy

Poniżej przedstawiamy pismo Zarządu Rejonowego LOK Myszków do Burmistrza Myszkowa w sprawie uciążliwości strzelnicy.


W odpowiedzi na pismo NU.6850.1.2017.MS z dnia 2019-03-12 wyjaśniamy

Jako stowarzyszenie LOK zrzeszające kilka tysięcy ludzi z terenu kraju i w tym kilkaset z terenu Naszego powiatu działamy na podstawie statutu wypełniając jego zapisy w tym.:

 • kształtujemy i umacniamy w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży, obywatelskiej postawy wobec spraw obronności Rzeczypospolitej Polskiej,
 • prowadzimy działalności oświatowo-wychowawczą oraz organizujemy wypoczynek dzieci i młodzieży,
 • wyrabiamy i utrwalamy w społeczeństwie, szczególnie wśród młodzieży, pożądane zainteresowania, nawyki i umiejętności ważne z punktu widzenia zdolności obronnej Państwa oraz przydatne w przygotowaniu społeczeństwa do zapobiegania i ewentualnego zwalczania zagrożeń okresu pokoju, jakimi są stany kryzysowe państwa,
 • upowszechniamy kulturę fizyczną i turystykę, rozwój dyscyplin sportu, w tym sportu wyczynowego oraz kolekcjonerstwa broni wchodzących w zakres zainteresowania stowarzyszenia

Ponadto jako Licencjonowany klub sportowy (tj. Klub Strzelecki Ligi Obrony Kraju w Myszkowie) jeden z nielicznych licencjonowanych klubów na terenie Myszkowa i najprawdopodobniej o największej ilości zawodników w Myszkowie posiadających licencje sportowe uprawniające do zawodów w sporcie kwalifikowanym na terenie Polski i poza Jej granicami,

 • prowadzimy treningi wyłącznie z broni sportowej na terenie strzelnicy sportowej w Myszkowie będące sensem istnienia klubu sportowego niezbędne dla podnoszenia kwalifikacji zawodniczych,
 • angażujemy młodzież do rywalizacji sportowej poprzez organizacje wystaw broni, pikników strzeleckich i wspieranie szkół z klasami mundurowymi,
 • reprezentujemy Myszków na arenach sportowych w kraju i za granicą jako zawodnicy myszkowskiego klubu sportowego,
 • organizujemy imprezy sportowe na terenie miejskiej strzelnicy sportowej o randze powiatowej i wojewódzkiej na które przyjeżdżają zawodnicy z całego kraju i doceniają wkład pracy jaki wnieśli w ich organizacje, oraz utrzymanie obiektu strzelnicy, członkowie LOK czyniąc to całkowicie bezpłatnie dla idei sportu oraz idei patriotycznych i pro obronnych Rzeczypospolitej.

Wszystkie nasze działania prowadzimy z poszanowaniem prawa i norm, w niezbędnym zakresie wynikającym z wyżej opisanej istoty naszej działalności.

W związku z pomówieniami dotyczącymi nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszej strzelnicy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony przed hałasem, nie popartymi żadnymi dowodami i badaniami zwracamy się o przeprowadzenie kontroli w niezbędnym zakresie przez niezależne firmy lub instytucje. Jesteśmy otwarci na propozycję Mieszkańców kontroli przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Ze swej strony wskazujemy na konieczność bardziej dogłębnego zbadania sprawy uciążliwości wynikających z odgłosów strzałów pochodzących z terenu strzelnicy i wskazujemy na celowość wykonania takich badań prze firmę specjalizującą się w zagadnieniach akustyki, która oprócz stwierdzenia czy dana uciążliwość przekracza lub nie ustalenia normowe, może wskazać właściwe rozwiązania techniczne dla ich niwelacji.

Zwracamy się o podjęcie współpracy przez Urząd Miasta Myszkowa i zlecenie niezbędnych badań oraz wykonanie projektu akustycznego redukcji hałasu na sąsiednich działkach,  firmie Pracownia Akustyczna Kozłowski spółka jawna z siedzibą we Wrocławiu, ul. Opolska 140 (www.akustyczna.pl).

Wg wstępnych ustaleń firma ta jest w stanie wykonać:

 • pomiary wraz  z określeniem możliwości redukcji hałasu - zakres oferowanych usług:
  • Pomiar hałasu generowanego na strzelnicy.
  • Pomiar hałasu na sąsiednich działkach.
  • Stworzenie raportu pomiarowego
  • Przeprowadzenie wizji lokalnej.
  • Określenie drogi propagacji dźwięku na sąsiednie działki.
  • Wnioski z wizji lokalnej oraz z przeprowadzonych pomiarów określające możliwości redukcji hałasu
 • projekt akustyczny redukcji hałasu na sąsiednich działkach - zakres oferowanych usług:
  • Stworzenie pełnego projektu redukcji hałasu, na podstawie przeprowadzonych pomiarów oraz wizji lokalnej.
  • Projekt będzie zawierał rozwiązania budowlane przedstawione w formie opisu technicznego oraz rysunków, umożliwiające obniżenie hałasu na działkach sąsiednich.

Podkreślamy iż pragniemy dążyć do porozumienia w ramach dobrosąsiedzkich relacji opierając się na rzetelnie wykonanych badaniach, a nie na odczuciach i domniemaniach przekroczenia normowych poziomów natężenia dźwięku. Zwracamy się również o zabezpieczenie w budżecie gminy środków niezbędnych do wykonania ww. niezbędnych badań, opracowań projektowych i realizacji rozwiązań budowlanych które umożliwiają obniżenie hałasu na działkach sąsiednich. Bez wsparcia Gminy, Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju w Myszkowie nie będzie w stanie wykonać niezbędnych prac budowlanych na obiekcie Miejskiej Strzelnicy Sportowej.

15 myśli na “W sprawie Naszej Strzelnicy

 1. Robert

  Ja mieszkam w okolicy Osinska Gora - natężenie hałasu po ewentualnych badaniach będzie pewnie w normie co nie zmienia faktu, iż strzały, stuki i puki od rannych godzin są bardzo uciążliwe - w dodatku w sobotę kiedy chciałoby się odpocząć.
  Kiedyś słychać było śpiew ptaków można bylo spotkać bażanty, kuropatwy obserwować sarny. Teren ogólnie fajny do odpoczynku lecz jak wyjść do lasu jak tam głośniej niż w centrum miasta?!

  Odpowiedz
  1. Waldek

   ja też sąsiedzie, ale kupując tam działkę miałem pełną świadomość istnienia strzelnicy mimo wszystko dla mnie odgłosy są porównywalne z odgłosami kolei i nawet cichsze niż od przelatujących samolotów do Pyrzowic

   Odpowiedz
  2. Kirs

   "...Kiedyś słychać było śpiew ptaków..." z tego co mi się wydaje to strzelnica istnieje przynajmniej od lat 80tych, czyli prawie 40, śpiewu ptaków nie słychać od 40 lat i teraz zaczęło to komuś przeszkadzać?
   Bzdura. Wygląda na to że ktoś chce podnieść cenę albo zrobić jakieś ruchy z działkami w okolicy.

   Odpowiedz
   1. Lucky

    Bo kiedyś tak często nie strzelano a jeśli już to z wiatrówki. Ogólnie masz racje: Sprzedać działkę w tej okolicy jest trudno 🙂 nikt nie chce mieszkać w hałasie. To nie bzdury.

    Odpowiedz
 2. Jaro

  Ci "snajperzy" powinni strzelać sobie z wiatrówki do zapałek np. w swoim garażu lub piwnicy jeśli to lubią a jak jara ich huk to mogą zakupić sobie dobrej jakości słuchawki i mp3 - przy każdym oddaniu strzału z wiatróweczki włączać sobie odgłos karabinu maszynowego lub armaty.

  Odpowiedz
  1. Snajper

   Zawsze znajdą się "czarne owce" którym wszystko przeszkadza. Ale to kłamstwo sąsiedzi! Tak tak... Proponuję przeprowadzić się na Alaskę!

   Odpowiedz
  2. Irek

   Każdy sport ma jakieś plusy i minusy . Strzelnica to nie piaskownica , obiekt powstał w połowie lat 70-tych w czynie społecznym przez członków LOK spieranych przez miejscowe zakłady pracy . Jak sama nazwa mówi jest i była strzelnicą od początku jej powstania . Sport strzelecki wymaga treningu jak każdy sport by osiągnąć zadowalające wyniki . W sporcie strzeleckim używa się broni palnej centralnego i bocznego zapłonu , czarnoprochowej i pneumatycznej . Proponuje pan strzelanie pneumatyczne , nie każdemu takie strzelanie odpowiada choć jest ono równie wymagające co z broni palnej . Co do sportowców posiadających licencje zawodnicze PZSS , są to osoby przeszkolone , zweryfikowane przez służby państwowe , którzy zdali odpowiednie egzaminy tak teoretyczne jak i praktyczne z posługiwania się bronią . Na podstawie w.w przesłanek dostali pozwolenie na posiadanie broni , jest to jakby nie patrzeć pewien dowód zaufania dla praworządnych obywateli . Nie każdy lubi strzelać jak i nie każdy lubi jeździć na rowerze . Rozumiem to , rozumiem też że części społeczeństwa samo posiadanie broni może przeszkadzać . Co do odgłosów dochodzących ze strzelnicy , nie da się całkowicie zniwelować tego zjawiska . Wiem natomiast że zarządca obiektu stara się robić wszystko co w jego mocy aby problem zminimalizować .

   Odpowiedz
  1. Irek

   To raczej obiekt niezbędny . Nie tylko strzelcy z licencją Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego mogą rozwijać swoje umiejętności by móc godnie reprezentować Myszków tak w kraju jak i za granicą ale i policja odbywa tu szkolenia . Dla policji i powiatu jest to bardzo dobre rozwiązanie ponieważ szkolenia strzeleckie odbywają w czasie pełnienia służby rotacyjnie , więc liczba patroli oraz bezpieczeństwo w powiecie nie słabnie . Odbywają się szkolenia klas mundurowych młodzieży , zawody strzeleckie członków LOK co nie jest bez wpływu na obronność nie tylko naszego regionu ale i kraju .

   Odpowiedz
 3. Irek

  Nawiązując do podsumowania mojego ostatniego postu co do obronności zacytuję naszego narodowego wieszcza :
  ,, Cząstka narodu zawsze musi być pod bronią, bez niej swoi czy obcy z domu cię wygonią. Kto sarka na wojska, by na nie nie płacić utraciwszy wszystko wnet Ojczyznę straci ,,
  Adam Mickiewicz

  Odpowiedz
  1. St. chorąży

   Tylko czy Adam żyjący w latach 1798 - 1855 chciałby mieszkać dziś na strzelnicy? Pisałby gęsim piórkiem czy parkerem? Czy czułby się bezpiecznie wiedząc ze bronią go myszkowscy snajperzy uzbrojeni w "karabiny" typu KBKS?
   Rzecz jasna i to bez dwóch zdań obronność kraju jest bardzo ważna!
   Znam parę osób chodzących na strzelnicę którzy nigdy w wojsku nie byli. Choroby wymyślali żeby tylko uniknąć służby.

   Odpowiedz
   1. Irek

    Skoro kolega tytułuje się stopniem wojskowym to zapewne wie ile kosztuje wyszkolenie strzeleckie żołnierza , ile kosztuje sztuka amunicji . Tu pasjonaci , miłośnicy strzelectwa szkolą się za własne pieniądze . I w razie potrzeby swoim wyszkoleniem pod tym względem o ile nie przewyższą to na pewno nie będą odstawali od żołnierzy zawodowych . Tak na marginesie dodam że jako komponent pro-obronny ,,Grupa Jurajska Paszporty 2018,, powołany z członków LOK Myszków uzyskał jedną z najwyższych ocen na poligonie ,, Anakonda 2018 ,, Grupa Jurajska jest drugą w województwie śląskim posiadającą ,, Paszporty,, uprawniający do współpracy z MON . W razie zagrożeń czy klęsk żywiołowych jest łącznikiem naszego regionu z wojskiem .

    Odpowiedz
 4. Gienek

  Sam mieszkam w spokojnej okolicy, jedyne, co zakłóca ciszę, to jazgoczące godzinami psy u sąsiadów, dlatego szczerze współczuję ludziom mieszkającym blisko hałasu (fabryka, autostrada, strzelnica itp). Jednocześnie nie żyjemy w próżni i trzeba spojrzeć na realia. Te są takie, że cały świat zbroi się na potęgę, Polska z musu nie może robić inaczej. Nasze społeczeństwo jest najbardziej rozbrojonym narodem w Europie i w razie ,,W" pójdziemy potulnie na rzeź. Rząd dobrze wie o tym, nawet rzucił hasło ,,Strzelnica w każdym powiecie", ale jak wygląda realizacja tego, nie wiem. Dla pechowców mieszkających blisko strzelnicy sprawa jest raczej przegrana, jedynie, co można zrobić, to podwyższyć i poprawić wały ziemne wokół. Poprawa będzie znikoma, ale lepsze to, niż nic. Żartobliwie, mieszkańcom mogę przypomnieć stare indiańskie przysłowie:,, Jeśli nie możesz kogoś pokonać, przyłącz się do niego". Zamiast walczyć ze strzelnicą, zapiszcie się do klubu strzeleckiego. Może kiedyś ta umiejętność Wam się przyda (oby nie).

  Odpowiedz
 5. Marcin

  Ciekawe swoją drogą jakie panują stosunki sąsiedzkie w otoczeniu strzelnicy w Częstochowie. Komercyjna strzelnica działa od wielu lat i jest umiejscowiona pośrodku dzielnicy zabudowanej domkami jednorodzinnymi i blokami wielorodzinnymi. Mało tego - od domu sąsiada oddziela ją tylko wysoki płot z betonowych płyt.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.